Przeskocz do treści

2022 rok

 

30 grudzień - wyjazd do Teatru Polskiego w Warszawie

Zarząd SAS zaprasza w dniu  30 grudnia (piątek) do Teatru Polskiego - scena kameralna na spektakl "MARLENA , OSTATNI KONCERT". Scenariusz  ukazuje epizody z życia legendarnej aktorki, piosenkarki, ikony kina , której wielka kariera rozpoczęła się w latach 30-tych  XX wieku od filmu BŁĘKITNY ANIOŁ. Po sukcesie filmu wyjechała do Hollywood i została gwiazdą, uosobieniem tajemniczej zmysłowości i seksu. W czasie wojny, będąc we Francji, śpiewała dla amerykańskich żołnierzy. Spektakl w dużej części opiera się na dokumentacji i świadectwach, biografiach, monografiach, listach samej Marleny jak i jej córki.

19 grudzień - uroczysta Gala w Kielcach.

Serocka Akademia Seniora zajęła 3 miejsce w konkursie w Ogólnopolskim konkursie Senior w Ruchu w kategorii Sportowy Event Seniorski Roku. Z rąk Pani Minister Sportu i Turystyki oraz Prezesa Manko Zarząd SAS odebrał dyplom i puchar:

 

20 grudzień - spotkanie wigilijne w Pauzie.

13 grudzień - wyjazd na baseny Suntago

Zapraszamy Seniorów z Serockiej Akademii na wyjazd na baseny SUNTAGO.
Proponujemy czterogodzinny pobyt w dwóch strefach JUMANGO i RELAX.
Do wyboru będziemy mieli: odpoczynek pod palmami, wodną dżunglę, gigantyczny basen z falą, rzekę przygód, baseny solankowe, baseny siarkowe i solne, baseny z barem oraz kilka restauracji (m.in. klasyczną Poleczkę, azjatycką, amerykańską oraz włoską).
Koszt wyjazdu dla członków SAS – 80 złPozostałe osoby płacą za bilety wstępu według cennika (124 zł do 65 roku życia/114 zł powyżej 65 roku życia)

29 listopad - bawimy się na ANDRZEJKACH

Tegoroczna impreza andrzejkowa odbyła się w Pauzie. Wzięło w niej udział prawie 130 osób - zaproszeni goście (Pan Burmistrz Borkowski, Pan Bąbolski oraz Pan Rosiński) , duża grupa Seniorów z Nasielska oraz ponad 90 Seniorów z SAS. Do tańca przygrywał zespół John & Valdi Band. Było bardzo dobre jedzenie oraz wyśmienite występy naszych koleżanek i kolegów: gra Wojskiego na rogu, taniec czarownic oraz tango "Ty tu, ja tam".

 

 

25 listopad - spotkanie z wizażystką

21 listopad - spotkanie z Podróżnikiem oraz opowieści o Turcji.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Nie mów, kurde w Turcji KURDE”

16 listopad - jednodniowa wycieczka do Sulejówka

Wczesnym rankiem, w środę, grupa Seniorów z SAS pojechała na jednodniową wycieczkę do Sulejówka. Zwiedzaliśmy odrestaurowany Dworek "MILUSIN" oraz Muzeum Marszałka Piłsudskiego. Odwiedziliśmy również Liceum im Ignacego Paderewskiego. Dzięki uprzejmości Dyrekcji szkoły mogliśmy zwiedzić izbę pamięci oraz usłyszeć wiele informacji o zasłużonych Polakach.

Odznaczenie dla byłej Pani Prezes SAS - Mirosławy Sujkowskiej

13 listopad - wyjazd do Teatru Polskiego w Warszawie.

W niedzielne popołudnie grupa Seniorów pojechała do Teatru Polskiego w Warszawie na spektakl w reżyserii Macieja Wojtyszko – „Deprawator”. Obsada: Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak, Paweł Krucz, Wojciech Malajkat, Andrzej Seweryn, Katarzyna Skarżanka, Magdalena Zawadzka. Wojtyszko stworzył tekst podzielony na wyraźne sceny, niemal pozbawiony akcji, gdzie narracja prowadzona jest wyłącznie przez dialogi (dopełnione wierszami).  Ponieważ postaci w Deprawatorze to nie byle kto, tylko filary polskiej literatury dwudziestego wieku: Gombrowicz, Miłosz i Herbert, toteż owe rozmowy są ROZMOWAMI przez duże R.

1 październik - inauguracja roku akademickiego SAS

W pierwszy dzień października w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku ponad  90 członków Serockiej Akademii Seniora zainaugurowało nowy rok akademicki. Uroczystość otworzył Prezes Sławomir Jackowski, a następnie kolejno przemawiali zaproszeni goście - Pan Burmistrz oraz przewodniczący Rady Miasta.  Odśpiewano Gaudeamus oraz hymn Serockich Seniorów. Po słodkim poczęstunku wzięliśmy udział w koncercie zaproszonych zespołów.

22-23 wrzesień – wycieczka Serockiej Akademii Seniora na Południowe Podlasie

W czwartkowy poranek członkowie Akademii Seniora ruszyli  szlakiem Stefana Żeromskiego. Pierwszy przystanek – neogotycki kościół i modlitwa do Matki Bożej Przeczystej z Łosic. Potem już tylko szukaliśmy śladów autora „Przedwiośnia”, który przebywał na ziemi łosickiej w okresie od 2 grudnia 1889 r. do 17 sierpnia 1890 r. jako guwerner Adasia Rzążewskiego w majątku Łysów.

Od wielu lat nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy Niemojek i okolicy gromadzą  wyjątkowe eksponaty – w Izbie Pamięci Narodowej w Szkole im. Stefana Żeromskiego w Niemojkach (gmina Łosice, województwo mazowieckie). Założycielem muzeum była ówczesna nauczycielka - doktor Barbara Wyczółkowska-Łotocka. W Izbie zgromadzono ponad 1500 eksponatów podzielonych na 8 grup tematycznych. Najstarsze eksponaty to narzędzia kamienne, broń z kości i rogu oraz narzędzia z epoki żelaza. Do ciekawych zbiorów należy zaliczyć również ulotki, gazety wydawane przez władze okupacyjne i organizacje podziemne w latach 1939-1945, a także fragmenty niemieckich pocisków V-2. Na Szlaku Stefana Żeromskiego można było zobaczyć również:  kapliczkę z 1937 roku, Kościół z 1793 roku  pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła , cmentarz parafialny z zabytkowymi katakumbami Dobrzyńskich i Fayttów (od 1938roku właścicieli Łysowa i Patkowa Ruskiego), kapliczkę unicką, ruiny dworu w Łysowie oraz Dwór w Patkowie Prusach.  Żeromski w czasie pobytu w Łysowie napisał trzy nowele: Ananke, Do swego Boga, Poganin. Na cześć swojej matki Józefy Katerii używał pseudonimu Józef Kateria, którym podpisał dramat „Róża” (1909).

Następnym – bardzo ważnym – etapem naszej wycieczki była inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu III wieku w Łosicach. Po części oficjalnej obejrzeliśmy występy miejscowych artystów oraz spektakl przygotowany przez Teatr „Starszaki” z Serocka. Wieczorem była uroczysta kolacja i zabawa integracyjna wszystkich Seniorów. Na nocleg musieliśmy dojechać autokarem do Białej Podlaskiej. Spaliśmy w hotelu „Delfin” . W piątek po śniadaniu zwiedzaliśmy Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej – wystawy stałe (archeologiczna, ikony) oraz czasowa  - poświęcona Bogusławowi Kaczyńskiemu. Ok. 14 ruszyliśmy w drogę powrotną z przystankiem na obiad i zwiedzanie Dworu Mościbrody w gminie Wiśniew. Po godzinie dziewiętnastej zadowolona grupa Seniorów z SAS wróciła do Serocka.

6 września - Olimpiada Seniorów
Wtorkowy, słoneczny dzień sprzyjał rywalizacji. Spotkały się trzy drużyny - z Marek, z Nasielska oraz z SAS z Serocka. Rozpoczęto od marszu nordic walking. Następnie konkurencje indywidualne: rzut piłką lekarską, strzały na bramkę, rzuty do kosza, strzały z łuku, rzuty do tarczy. Konkurencje drużynowe: przeciąganie liny, gąsienica, tor przeszkód, magiczne koło z liną. Wygrała grupa z Serockiej Akademii. Były puchary, dyplomy i pamiątkowe medale.
10 września - BIAŁA SOBOTA
Biała Sobota była okazją do skorzystania z badań lekarskich: badanie wzroku, słuchu, serca. Można było posłuchać informacji od Amazonek, obejrzeć ćwiczenia z Kingą Frąckiewicz (z udziałem naszych Seniorów z SAS). Nikt nie pozostał głodny - Serocka Akademia Seniora przygotowała kanapki, wspaniałe ciasta, kawę, herbatę.
Burmistrz Miasta i Gminy Serock wraz z Radą Seniorów zapraszają na piknik BIAŁA SOBOTA, który odbędzie się 10 września 2022 r. w godz. 12 – 16 na parkingu przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
W przygotowanych namiotach będzie można skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych oraz z konsultacji lekarskich.
Badania profilaktyczne wykonuje mniej niż połowa Polaków, a przecież dzięki działaniom i wcześniejszej profilaktyce można byłoby w znacznym stopniu ograniczyć liczbę ciężkich chorób, powodujących trwałe pogorszenie jakości życia.
BIAŁA SOBOTA powinna przekonać mieszkańców naszej gminy do regularnych badań i zdrowszego trybu życie.
Program SAS na 1 semestr roku akademickiego 2022/2023
Temat termin
II Ogólnopolski Zlot Seniorów –Organizator Fundacja Nowa Wieś

i SIS Serock

26 VIII OWL Jadwisin

godz.15-23

Koncert „Szanujmy Wspomnienia „

W reż. Elżbiety Zapendowskiej

27 VIII

Rynek Serock

godz. 17,00

Koncert Fontanna Muzyki - Organizator CKiCz 28 VIII

Rynek Serock godz.17,00

Spartakiada Senioralna – organizator SIS Serock

współorganizator SAS i RS

6 IX

Stadion Serock

godz.9,30-14,30

„Biała sobota” –Organizator Rada Seniorów Serock 10 IX

Plac CKiCz

godz.12-16,00

Teatr Kwadrat –spektakl

„Szalone Nożyczki „

14 IX

autokar

Wycieczka dwudniowa

ŁOSICE i BIAŁA PODLASKA

22-23 IX

autokar

Uroczyste rozpoczęcie Roku Akademickiego SAS 1X Sala CKiCz

godz.17,00

Wycieczka jednodniowa

Opinogóra i Ciechanów

13 X

autokar

Wykład po Kontynentach

zaproszony Gość z Ambasady RPA

17 X. wykład

godz.18,00

Kościuszki 8a

Teatr Współczesny spektakl

„ A komórka  dzwoni”

20 X

autokar

Wycieczka jednodniowa

SULEJÓWEK muz. J. Piłsudskiego

8 XI.

autokar

Spotkanie integracyjne z

UTW Wesoła

Teart Polski spektakl

„DEPRAWATOR”

13 XI

autokar

Wykład Po kontynentach

TURCJA- ISTAMBUŁ z

Kulturą parzenia herbaty po turecku

21 XI

wykładowca

A.   Pasławski

Kościuszki 8a

Bal Andrzejkowy

Restauracja  PAUZA

29 XI  dojazd własny
SUPER SENIOR , życzenia świąteczne i prezenty –

odwiedzamy Super Seniorów

3-5 XII

„Mikołajki”

Kompleks basenów w Mszczonowie 6 XII

autokar

Warsztaty florystyczne – stroiki świąteczne 12 XII

Kościuszki 8a

Wigilia -Uroczysta Kolacja

Restauracja ZŁOTY LIN

19 XII

Dojazd własny

Teatr Polski spektakl

„MARLENAOSTATNI WYSTĘP”

występ muzyczny

30 XII

autokar

Grupa Teatralna terminy do ustalenia
Warsztaty kulinarne termin otwarty
Spotkanie z wizażystką termin otwarty
Pokaz makijażu termin otwarty
Spotkanie ze stylistką termin otwarty
Szkolenie z cyfryzacji termin otwarty
Wieczór z poezją termin otwarty
Wykład dietetyka termin otwarty
Grupa Śpiewacza termin do ustalenia
6 sierpień - spotkanie członków SAS - ul. Kościuszki 8a godzina 18:00
Na wniosek Członków Serockiej Akademii Seniora zapraszamy na otwarte spotkanie z Zarządem SAS wszystkie osoby, które chciałyby wypowiedzieć się w sprawie programu, harmonogramu zajęć w roku akademickim 2022/2023 .
Spotkanie w dniu 16 VIII br.godz.18,00 wtorek w Klubie Kościuszki 8a. Zapraszamy Zarząd SAS
28 czerwiec - zakończenie roku akademickiego
REJS PO ZALEWIE ZEGRZYŃSKIM na pokładzie Statku "JAGODOWY RYŚ" GODZ. 14-16,00 -  grillowanie, muzyka, taniec i śpiew.
27.VI -  WYKŁAD - KULTURA ANDALUZJI
Spotkanie Seniorów w klubie Aktywności na ul. Kościuszki 8a. Wysłuchaliśmy opowieści o gorzkich pomarańczach, cygańskim flamenco, architekturze Maurów - architekt, artysta Jarosław Filipek

24 czerwiec - Spektakl teatralny w CKiCZ w Serocku

 

 

 23 czerwiec - Spektakl "Papierowy kochanek" - Płock

W czwartek 23 czerwca byliśmy w Płocku. Oglądaliśmy - w Teatrze im. Szaniawskiego - spektakl "Papierowy kochanek". Potem zwiedzaliśmy miasto pod okiem przewodnika.

11-12 czerwiec - wycieczka do Bydgoszczy

W weekend byliśmy na dwudniowej wycieczce w Bydgoszczy. Zwiedzaliśmy historyczną część miasta – m.in. Stary Rynek, ratusz, katedrę, zabytkowe spichlerze, rzeźbę „Przechodzącego przez rzekę”, budynek Opery Nova, Wyspę Młyńską,  Muzeum Leona Wyczółkowskiego. Wieczorem byliśmy na "Zemście Nietoperza". W niedzielę  spacerowaliśmy przez secesyjne śródmieście do fontanny POTOP oraz po  dzielnicy muzycznej wraz z wizytą pod pomnikiem słynnej Łuczniczki. Potem rejs po kanałach łodzią Flisak i zwiedzanie pałaców i ogrodu - OSTROMECKO. W powrotnej drodze zatrzymaliśmy się na wspólny obiad w Sierpcu. Około 20 zadowoleni Seniorzy wrócili do Serocka.

W piątek zajęcia z Kingą w terenie. Zbiórka 8.30 przed CKICZ z kijkami. W poniedziałek nie ma zajęć. Kolejne W środę- według planu. 

PLAN NA CZERWIEC

10 czerwiec   - piątek  -   Spektakl  „A planety szaleją” oraz Fontanny nad Wisłą.

11-12 czerwiec – sobota/niedziela    Wycieczka do Bydgoszczy + operetka „Zemsta Nietoperza”

20 czerwiec –poniedziałek    wykład na ul. Kościuszki 8a  „Turcja”

24 czerwiec  piątek godzina 18:00 w CKiCz – spektakl z udziałem naszych Seniorów

28 czerwiec  wtorek - zakończenie roku akademickiego (ognisko , potańcówka – Jadwisin lub Kania)

Dodatkowo:

Spartakiada Sportowa Seniorów przeniesiona  z 9 czerwca na inny termin (sierpień lub początek września) – organizator SIS

23 czerwiec – czwartek  wyjazd do Płocka + „Papierowy kochanek” + zwiedzanie miasta (organizator Legionowo)  –  płatne 40 zł bilet + 5 zł zwiedzanie miasta

25 czerwiec - sobota  wianki na plaży (organizator CKiCz)

3 lipiec  - niedziela   spływ kajakowy (organizator SIS)

26 maja - wyjazd do Och-Teatr w Warszawie

W czwartkowy wieczór seniorzy z SAS jadą do Warszawy na spektakl  "OŻENEK " Mikołaja Gogola w następującej  obsadzie:

Agafia Tichonowna – Julia Wyszyńska
Arina Pantelejmonowna – Barbara Dziekan
Fiokła Iwanowna – Krystyna Tkacz
Podkolesin – Paweł Domagała
Koczkariew – Krzysztof Dracz
Jajecznica – Krzysztof Stelmaszyk
Anuczkin – Sławomir Pacek
Żewakin – Andrzej Konopka
Stiepan – Jędrzej Taranek

25 maja - CKiCz godzina 12:00 - Debata o bezpieczeństwie

Debata o bezpieczeństwie, pomoc medyczna, bezpieczeństwo na rowerze - spotkanie przygotowane przez MSWiA oraz Burmistrza Serocka.

21 maja - korowód Wojciechowy

17 maja - sprzątanie lasu

"Idziemy w las, bo dużo śmieci czeka na nas" - Leśniczówka Wola Kiełpińska. Seniorzy z SAS sprzątali śmiecie (w sumie kilkanaście worków), a potem brali udział w pikniku na polanie. Była pajda chleba ze smalczykiem i ogórkiem oraz placek drożdżowy na deser.

Wykład 16 maja godzina 17:00 na ul. Kościuszki 8a w Serocku

"Historia Konrada Mazowieckiego i jego następców ". Prelekcję poprowadzi Daniel Sukniewicz - popularyzator dziejów Mazowsza, archeolog, dziennikarz.

Wycieczka do Bydgoszczy 11-12 czerwiec 2022 rok

 Koszt: 350 zł dla członków SAS (300 zł + 50 zł Teatr)  / 500 zł dla pozostałych osób (450 zł + 50 zł Teatr)

 Sobota 11,06 - Wyjazd z Serocka w godzinach porannych. Przejazd do Bydgoszczy (dystans ok. 230 km) – spotkanie z przewodnikiem – zwiedzanie historycznej części miasta – m.in. Stary Rynek, ratusz, Fara – katedra, spacer nad Brdą – m.in. zabytkowe spichlerze, rzeźba „Przechodzącego przez rzekę”, budynek Opery Nova, Wyspa Młyńska, Wenecja Bydgoska, panorama z Młynów Rothera, WYSPA MŁYŃSKA – zwiedzanie jednego z muzeów wchodzących w skład Muzeum Okręgowego np. Europejskiego Centrum Pieniądza lub Muzeum Leona Wyczółkowskiego. Zakwaterowanie w hotelu MARATON ***  + obiadokolacja. WIECZORNE WYJŚCIE NA SPEKTAKL – OPERETKĘ „ZEMSTA NIETOPERZA” . GODZ. 19.00 DO OPERY NOVA, powrót autokarem do hotelu.

Niedziela 12,06 - Śniadanie bufetowe w miejscu zakwaterowania. Ciąg dalszy zwiedzania Bydgoszczy z podziałem na grupy: m.in. spacer przez secesyjne śródmieście do fontanny POTOP, objazd autokarem po dzielnicy muzycznej wraz z wizytą pod pomnikiem słynnej Łuczniczki. Rejs po kanałach łodzią Flisak. OSTROMECKO – ZWIEDZANIE POD OPIEKĄ PRZEWODNIKA ZESPOŁU PAŁACOWO-PARKOWEGO NA PRZEDMIEŚCIACH BYDGOSZCZY, składającego się z dwóch pałaców oraz ponad 30 ha parku; po zakończeniu zwiedzania – czas dla grupy, m.in. możliwość organizacji posiłku – obiadu. Powrót do miejsca wyjazdu w godzinach wieczornych

Cena zawiera:

  • nocleg w hotelu w Bydgoszczy – MARATON *** - pokoje 2/3 os. z pełnym węzłem sanitarnym, TV, ręcznikami
  • wyżywienie – zgonie z programem imprezy – obiadokolacja I dnia, śniadanie II dnia
  • transport autokarem turystycznym wyposażonym w klimatyzację, DVD, pasy bezpieczeństwa
  • opiekę pilota – przewodnika na całej trasie wycieczki
  • realizację programu (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodnicy miejscowi)
  • bilet do Opera Nova na wieczorny spektakl – 50 zł (ulgowy)
  • ubezpieczenie NNW uczestników wycieczki (suma ubezpieczenia – 10 000 zł)
  • ZAPISY - GRAŻYNA

Och Teatr- 26 maja 2022 roku (czwartek) - spektakl  OŻENEK  Mikołaja Gogola.

Jest to perełka światowej komedii w groteskowym stylu. Posażna Agafia Tichonowna pragnie wyjść za mąż, by podnieść swój status społeczny. Konkurenci do jej ręki to galeria doskonale sportretowanych typów męskich: bufonów, kłamców, nieudaczników i safandułów. Będą więc intrygi swatów, rywalizacja między konkurentami ale również niepokoje głównej bohaterki. Ostatecznie (...)  - ale tego dowiemy się w finale spektaklu.

Wystąpią dla nas: Julia Wyszyńska, Barbara Dziekan, Krystyna Tkacz,                         Paweł Domagała, Krzysztof Dracz, Krzysztof Stelmaszczyk, Sławomir Pacek i inni.

Reżyserem spektaklu jest Janusz Gajos.

Koszt biletu z przejazdem:  80 zł dla członków SAS / 100 zł  dla pozostałych osób.

Spektakl będzie o godz. 19,30. Szczegóły wyjazdu w późniejszym terminie.

Zapisy - Grażyna

04 maja - piknik u Magdy

W środowe popołudnie Seniorzy z SAS świetnie bawili się na pikniku u Magdy. Były konkursy z nagrodami, dobre jedzonko, tańce i śpiewy, ale także jazda na koniach.

26-29 kwiecień - wycieczka do Saksonii.

Wróciliśmy zadowoleni z wycieczki do Niemiec:

Na ostatni tydzień kwietnia zaplanowany jest wyjazd Seniorów do Niemiec. Będziemy zwiedzać Saksonię z jej pięknymi miastami: Miśnią i Dreznem.

Drezno nazywane jest perłą baroku i Florencją Północy, w pełni zasłużenie. Nie zmieniły tego kręte losy historii i zniszczenia wojenne – z nich Drezno wyszło z podniesioną dumnie głową. Odbudowywało się latami i nadal się odbudowuje, bowiem spuścizna historyczno-kulturowa jest ważniejsza niż czas i potencjalne zyski z komercyjnych inwestycji. Dziś to jedno z najpiękniejszych niemieckich miast.

W roku 1707 w Miśni odkryto złoża glinki kaolinowej, już rok później wyprodukowano tu pierwszą białą porcelanę. Aby chronić sekretną recepturę produkcję porcelany przeniesiono z Drezna do Miśni, gdzie w 1710 roku w zamku Albrechtsburg powstała najstarsza w Europie manufaktura porcelany.

24 kwiecień - Bieg Wojciechowy w Serocku

Seniorzy z SAS aktywnie brali udział w imprezie organizowanej przez SIS i CKiCz na serockim rynku. Efektem były pięknie pomalowane kafle, które wejdą w skład polskiej flagi w dniu 2 maja:

11 IV - spotkanie Członków Serockiej Akademii na Świątecznym "jajeczku"

Panie przygotowały jajeczka w różnych pysznych odsłonach kulinarnych.  Bab i babeczek lukrowanych nie zabrakło.

Wszystkim składamy życzenia Radosnych Świąt Wielkiej Nocy

Zarząd SAS 

 

PLAN KWIECIEŃ

04-04-2022  - godzina 17 – Wykład „USA”

08-04-2022  Rehabilitacja (godzina ustalana indywidualnie)

11-04-2022 – godzina 17 - Spotkanie na ul. Kościuszki 8A „Jajeczko”

21-04-2022 Sprzątanie lasu

22-04-2022  Rehabilitacja (godzina ustalana indywidualnie)

26-29 kwiecień wycieczka do Drezna

29-04-2022  Rehabilitacja (godzina ustalana indywidualnie)

PLAN MAJ

04-05-2022 – godzina 16-20 – wykład/ognisko u Magdy – koszt 30 zł dla członków SAS

9-21 maj        Kołobrzeg

16-05-2022   godzina 17 ul Kościuszki 8A – wykład „Historia Mazowsza”

21-05-2022 Korowód serocki

Koniec maja – Teatr

29 marzec - spektakl w Teatrze Współczesnym "Wstyd"

Punktem wyjścia spektaklu jest sytuacja gdy jedno z narzeczonych rejteruje przed samym ślubem. A tu goście zaproszeni, przyjęcie i orkiestra zapłacona, straty materialne i moralne . Nie wiadomo, co gorsze, jednym słowem - WSTYD. W takim właśnie położeniu znajdujemy rodziców niedoszłych małżonków, którzy spotykają się w restauracyjnej kuchni, za kulisami sali bankietowej, gdzie miało odbyć się przyjęcie. Następuje kajanie się i branie winy na siebie, choć wiadomo, że kurtuazyjne przeprosiny podszyte są napięciem. Oskarżenia, obelgi, inwektywy, wyzwiska popłyną szerokim strumieniem. Do tego w ruch pójdą mocne alkohole, które nie tylko nie ostudzą atmosfery ale jeszcze ją podkręcą.

W spektaklu występują: Iza  KUNA,

Agnieszka SUCHORA,

Jacek BRACIAK i Mariusz JAKUS

 

 

 

 

 

26 marzec - święto pożegnania zimy - organizowane przez sołtys KANI POLSKIEJ Bognę Żaczkiewicz.

Pożegnanie zimy i powitanie wiosny w Kani Polskiej. Było ognisko, smaczna zupa, kiełbaski, ale przede wszystkim była bardzo wesoła zabawa. Zorganizowano konkurs (z nagrodami) robienia "Marzanny" oraz symboliczne jej spalenie i utopienie w rzece.

24 marzec - Częstochowa - Jasna Góra

W dniu 24 marca grupa 40 Seniorów z Serockiej Akademii pojechało na pielgrzymkę autokarową na Jasną Górę. Wyjechaliśmy bardzo wcześnie rano , aby już o 9:30 wziąć udział we Mszy św.  Potem uczestnicy we własnym zakresie zwiedzali muzea, skarbiec, parki otaczające wzgórze oraz inne bardzo ciekawe miejsca.

22 marzec - Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2021 rok  Serockiej Akademii Seniora 

Na podstawie & 12 ust.2 i 3 Statutu Serockiej Akademii Seniora Zarząd zwołał Walne Zgromadzenie Członków  Akademii. Przybyło ponad 80 osób. Decyzją większości Zarząd  uzyskał absolutorium. 

 

20 marzec - "Igraszki z diabłem" 

W niedzielne popołudnie w Centrum Kultury i Czytelnictwa mieliśmy okazję wziąć udział we wspaniałym spektaklu "Igraszki z diabłem" w wykonaniu teatru amatorskiego z Legionowa.
4 marzec, 11 marzec, 18 marzec i 25 marzec - szkolenia dla Seniorów.

 Szkolenia realizowane w ramach projektu „SoVo - dostępne radio internetowe". Cykl zajęć  stacjonarnych dla Seniorów SAS. Pierwsze: "Smartfon - aplikacje na telefon". Kolejne: "Smartfon do komunikacji " . 25,03,2022 -temat "Bezpieczeństwo w sieci i fake newsy". 18 marca - wykład na temat podstaw procesu regeneracji w odnowie biologicznej.

8 marzec - Koncert na Zamku Królewskim w Warszawie

W Sali Wielkiej (Balowej) na terenie Zamku Królewskiego odbył się Koncert  zorganizowany z myślą o uczczeniu święta pań. W tym roku wystąpili wyjątkowi soliści, a w ich wykonaniu m.in. piosenki Agnieszki Osieckiej, My Way Sinatry czy aria Cavaradossiego z opery Tosca Pucciniego. Wieczór uświetnili znakomici artyści: Marcin Januszkiewicz , Voytek Soko Sokolnicki i Mateusz Ziółko, którzy zaprezentowali swoje interpretacje znanych arii operowych i piosenek z repertuaru polskiego i międzynarodowego. Pojawili się też niespodzianki muzyczne w autorskim wykonaniu solistów. Towarzyszyła im Orkiestra Symfoniczna Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Bernarda Chmielarza, a koncert poprowadził Gospodarz Wieczoru  - Dariusz Stańczuk. 

28 luty godzina 17:00 wykład na ul. Kościuszki 8a

"Czy Chopin wygrałby konkurs Chopinowski" - na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć na zakończenie bardzo ciekawego wykładu poprowadzonego przez naszą koleżankę - Lucynę.

 

27 luty - spektakl "METODA SELEKCJI" na podstawie dramatu „Metoda Gronholma” Jordiego Galcerana Ferrera, reżyseria: Bartłomiej Gola

W sali spotkań na 11 piętrze spotyka się czworo kandydatów na stanowisko dyrektora handlowego. Każdemu z nich zależy na wygranej. W trakcie procesu rekrutacyjnego poddawani są kolejnym testom.
W jaki sposób przez nie przejdą, czy zachowają swoje człowieczeństwo, czy pozwolą zmanipulować się systemowi oceny wymyślonemu przez dział personalny?

Sztuka dotyka ciągle aktualnych tematów, związanych między innymi z granicami prywatności, z bezdusznością systemów oraz specyficznym klimatem pracy w korporacjach.

Po spektaklu aktorzy wzięli udział w sesji zdjęciowej, czego efektem jest poniższe zdjęcie:

Brak opisu.

21 luty godzina 18:00 ul. Kościuszki 8a - przesłuchanie dla osób chętnych do grupy teatralnej (prowadzonej przez Macieja Dmochowskiego)

PLAN WYCIECZKI DO DREZNA 26-29 KWIECIEŃ

Dzień 1 (wtorek, 26.04.2022)

Wyjazd z Polski w godzinach porannych. Przejazd w kierunku granicy niemieckiej. Przed przekroczeniem granicy przerwa na posiłek. W godzinach popołudniowych przyjazd do Miśni, gdzie zwiedzimy słynną na całym świecie manufakturę porcelany o ponad 300-letniej tradycji. Następnie przejazd do Moritzburga. Spacer wokół malowniczo położonego pałacu, którego barokowe kopuły odbijają się w jeziorze. Przejazd na nocleg w okolice Drezna/Miśni. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2 (środa, 27.04.2022)

Po śniadaniu przejazd do Stolpen. Zwiedzanie ruin zamku, w którym przez blisko 50 lat była więziona hrabina Cosel – legendarna metresa króla Augusta Mocnego. Następnie przejazd przez urokliwy region Szwajcarii Saksońskiej, gdzie pionowe skały górujące nad doliną Łaby tworzą niepowtarzalne krajobrazy. Postój przy popularnym punkcie widokowym Bastei. W godzinach popołudniowych przejazd do Königstein. Spacer po murach imponującej twierdzy, która przez stulecia pozostawała niezdobyta, a w okresie wojny stanowiła schronienie dla najcenniejszych drezdeńskich dzieł sztuki. W drodze powrotnej krótki przystanek w miasteczku Pirna, którego zabytki uwiecznił na swoich obrazach słynny włoski malarz Canaletto. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3 (czwartek, 28.04.2022)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na przedmieścia Drezna do Pillnitz. Spacer po zabytkowym kompleksie parkowo-pałacowym. Panoramiczny rejs statkiem do centrum Drezna, którego trasa prowadzi malowniczą doliną Łaby, mijając m.in. słynny most o nazwie „Niebieski Cud”. Następnie spacer po ulicach drezdeńskiej starówki. Zobaczymy m.in. promenadę spacerową „Brühlsche Terasse”, kościół Frauenkirche z charakterystyczną kopułą – jeden z symboli Drezna, Fürstenzug – najdłuższy obraz porcelanowy na świecie, dziedziniec Zamku Residenzschloss, zaliczany do najpiękniejszych placów Europy Theaterplatz z Operą Sempera, Zwingerem oraz kościołem Hofkirche. W godzinach popołudniowych zwiedzanie najsłynniejszych drezdeńskich muzeów zlokalizowanych w gmachu Zwinger: Galeria Malarstwa Starych Mistrzów (m.in. „Madonna Sykstyńska” Rafaela Santi, „Śpiąca Wenus” Giorgione oraz bogata kolekcja obrazów malarstwa włoskiego, holenderskiego i flamandzkiego), zbiory porcelany (zgromadzone przez Augusta Mocnego), Salon Matematyczno-Fizyczny (jedno z najstarszych muzeów naukowo-technicznych). Czas wolny. Możliwość zorganizowania kolacji regionalnej w restauracji w centrum Drezna (koszt ok. 25 EUR /os.). Przejazd do hotelu w Zgorzelcu lub okolicy. Zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 4 (piątek, 29.04.2022)

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Görlitz. Zwiedzanie jednego z najcenniejszych, historycznych zespołów miejskich w Niemczech, nienaruszonego przez działania wojenne, oferującego zabytki ze wszystkich epok architektonicznych, m.in. historyczne place Obermarkt i Untermarkt, kościół pw. św. Piotra i Pawła, zabudowa secesyjna. Czas wolny. Około południa wyjazd w drogę powrotną.

 cena wycieczki 1200,00 zł + 110 Euro /od osoby 

 cena obejmuje;

-przejazd komfortowym autokarem WC, klimatyzacja

-2 noclegi w okolicy Drezna

-2 śniadania

-2 obiadokolacje

-1 nocleg w Zgorzelcu

-1 śniadanie

- Ubezpieczenie NNW i w razie choroby i leczenia  na Niemcy i NNW na Polskę

- Audio Guide

- opieka pilota, realizacja programu

- koszty biletów wstępu do zwiedzanych obiektów w Niemczech /w euro

- rejs statkiem po Łabie /w euro

- przewodnicy lokalni/ w euro

- kolacja regionalna /w euro

zapisy  na wycieczkę po nr tel. 606-196-836   Sławek.

Zaliczkę w wysokości 800,00 zł należy wpłacić na konto SAS nr 

19 8013 0006 2007 0018 9284 0001

 Zapisy i termin wpłaty zaliczki do dnia 24 luty 2022 . 

Zawiadamiamy, że naszej koleżance - Teresie Bąk - zmarł mąż. Pogrzeb 3 lutego 2022 o godzinie 13:00 w kościele w Zegrzu. Pochowany będzie na cmentarzu w Serocku. Składamy serdeczne wyrazy współczucia, Zarząd SAS.

 

Wirtualne faworki i kwiaty na dzień Babci i Dziadka.

 

21 stycznia - spektakl w Teatrze Muzycznym

W Teatrze Muzycznym w Warszawie 39 osób obejrzało widowisko pod tytułem: "Koń by też pisał wiersze, gdyby mu dać sto złotych". Muzyczny spektakl według poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który zabiera widzów w sentymentalną podróż w głąb świata ponadczasowej poezji autora. Niezwykła ironia i poczucie humoru, trafna ocena otaczającej rzeczywistości, absurd - to elementy nieodłącznie związane z twórczością poety, które znajdują swoje odzwierciedlenie na scenie teatru. Usłyszymy kompozycje m.in. Ewy Korneckiej, Włodzimierza Korcza, Pawła Mykietyna, Grzegorza Turnaua, Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz Jerzego Satanowskiego. 
17 stycznia - wykład o Australii
W poniedziałek o godzinie 17:00 odbyło się spotkanie na Kościuszki 8a. W wykładzie z cyklu "Podróż po kontynentach -  Australia" wzięło udział 29 osób. Seniorzy przenieśli się  do pięknych nowoczesnych miast : Sydney, Melbern, Brisbane oraz na piękne plaże nad oceanami, na pustynie i do buszu. Wykład rozbudził we wszystkich ciekawość poznania tych interesujących miejsc.
Informacja o możliwości zorganizowania warsztatów cyfrowych dla Seniorów
Zarząd SAS chciałby zorganizować warsztaty cyfrowe. Tematyka zajęć zostanie dobrana stosownie do potrzeb zebranej grupy osób. Może to być obsługa aplikacji internetowych, korzystanie z mediów społecznościowych, poczty elektronicznej, pisanie smsów, zakładanie profilu zaufanego, internetowego konta pacjenta i wiele innych tematów. Zajęcia miałyby się odbyć jeszcze w lutym na Kościuszki 8a.
8 stycznia - Koncert noworoczny
W sobotni wieczór Seniorzy z SAS (i oczywiście nie tylko oni) bawili się w Hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku. Grała i śpiewała kapela góralska ONDRASZKI ze Szczyrku. Organizatorem imprezy było Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Dla wszystkich uczestników było grzane wino lub zimowa herbatka. Zespół grał na instrumentach (m.in na skrzypcach), śpiewał ale co najważniejsze poruszył do zabawy wszystkie obecne na sali osoby. Były tańce, konkursy.  Po wielu bisach chętni mogli posiedzieć przy ognisku i zjeść kiełbaskę (niestety już na własny koszt).
7 stycznia - wycieczka do Warszawy
W mroźny styczniowy piątek Seniorzy z Serockiej Akademii Seniora pojechali na wycieczkę do Warszawy. Razem z Przewodnikiem zwiedzali szopkę w Kościele Kapucynów na Miodowej, Nowe i Stare Miasto. Między innymi w Kościele Akademickim oglądali bardzo ciekawą ekspozycję bożonarodzeniowej groty, gdzie postać nowonarodzonego dzieciątka Jezus otaczają przedmioty z dzisiejszego świata: komputery, laptopy, TV. Trzeba było odpowiedzieć sobie na pytanie: "Co zabiera nam czas i obecność Boga?"
Seniorzy oglądali również wystawę "Szopki Krakowskie" w Pałacu Pod Blachą. Wśród bajkowej architektury 50 szopek można było odnaleźć smoka wawelskiego, stadion klubu sportowego Wisła-Kraków, słynne okno na ul. Franciszkańskiej w Krakowie, szopkę na głowie orła, na łyżeczce, w obarzanku i na talerzyku. Tradycja budowania szopek jest żywa od średniowiecza. Zwyczaj ten rozpropagowali Franciszkanie. Szopki krakowskie są dziełem amatorskim, a ich budowa jest kultywowana przez wielopokoleniowe rodziny. Wspaniała tradycja, jedyna taka na świecie, została uhonorowana w 2018 roku wpisaniem na listę UNESCO.